Donatella Di Pietrantonio “Arminuta. Tüdruk, kes tuli tagasi”

LVK 2023 Üllatusteema: Loe üks raamat teemal, mida ise pakkusid, aga mis väljakutsesse ei jõudnud. Kui sa ise teemasid ei pakkunud, siis vali kellegi teise pakutud teema, mis väljakutsesse ei jõudnud. Mina pakkusin muude teemade hulgas ka teema: See raamat ju vahib mind. See nimekirja ei jõudnud.

TAGAKAANELT: Lõhkikärisenud elust jutustamiseks läheb vaja ilustamata, otsekoheseid sõnu. Donatella Di Pietrantonio valdab selliste sõnade haruldast lumma. Ta stiil on ainukordne: torkiv, kuid valgusküllane viljapea, mis valitseb tundlikult haaravat lugu.

Ühel lämbel augustipäeval annab kolmeteistaastane peategelane, kohver ühes ja kott kingadega teises käes, võõra ukse taga kella. Ukse avab morni pilgu ja eilsete patsidega õde Adriana, keda ta pole kunagi näinud. Niimoodi algab lugu tüdrukust, kes kaotab kõik: hubase kodu, parima sõbranna, vanemate – või siis nende, keda ta pidas oma vanemateks – tingimusteta armastuse. Arminuta, tüdruk, kes tuli tagasi, peab alustama uut, katsumusi, puudust ja konflikte täis elu suure, kirju perekonna juures, kes oma sõnatul moel armastab teda kõigest hoolimata.

Kesk-Itaalias asuva Abruzzo napi ja kauni looduse keskel aset leidev haarav lugu emadest ja tütardest räägib vastutusest, õdedest-vendadest, hoolimisest. See puudutab meie sügavamaid hingekeeli, kutsub meid kaasa.

See on nii hingekriipiv jutustus, et veel pikalt peale lugemist olin mõtetes Arminuta juures. Tüdruku, kes oma lühikese 13 aastase elu jooksul on rohkem läbi elanud kui mõni terve elu jooksul. Ääretult kurb raamat armastusest, hülgamisest, rääkimata tunnetest ja kuhugi kuulumise soovist. Lugu haaras enda sisse ja oli võimatu käest panna, enne kui viimane lehekülg loetud.

  • Kirjastus: Päikese Kirjastus
  • Ilmumisaasta: 2022
  • Lehekülgi: 208