Juhani Püttsepp “On kuu kui kuldne laev”

Raamatukogude väljakutse veebruar

TAGAKAANELT: Sõjasügisel 1944. aastal jätsid tuhanded Eestis ja Lätis maha oma kalli kodu, et pageda üle mere Rootsi. Paadipõgenike seas oli palju lapsi. Nende mängud jäid korraga katki, sest tuli alustada ohtlikku reisi tormisel Läänemerel. Väike tüdruk Keete kaotab lainetesse oma kaisukaru Pätsi, aga nagu väikese ime läbi leiab selle taas üles. Lõpuks paistab tema perele ka Rootsimaa rand, kus ees ootavad kakaokruus, täisaun ja koduigatsus … „On kuu kui kuldne laev“ pälvis kirjastuse Tänapäev, Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja ajakirja Täheke 2019. aasta lastejutuvõistlusel kolmanda koha.

Minu koduraamatukogus oli veebrauri alguses näitus sel aastal Nukitsa konkursil osalevatest lasteraamatutest. Et mitte päris titekat võtta, haarasi sealt kaasa raamatu, mida peavad lugema 4. klasside õpilased selleaastase Läänemaa kirjandusolümpiaadi raames.

Kuigi raamat on mul kodus olnud kuu algusest saadik, asusin lugema alles Eesti Vabariigi aastapäeval. Päeval, kui kõikjal räägiti Ukraina sõja puhkemisest, oli seda raamatut väga raske käes hoida. Raamatu peategelaseks on Keete, kes alustab oma perega rasket teekonda Rootsi, põgenedes algava sõja eest. Sellel rännakul juhtub kõike. Uskumatut ebaõnne ja imepärast pääsemist. Raamat väga valusal teemal. Raamat, mis tutvustab lastele ka seda killukest ajaloost, millest lastele väga midagi kirjutatud polegi.

  • Kirjastus: Tänapäev
  • Ilmumisaasta: 2020
  • Lehekülgi: 136