Jack London “Ürgne kutse”

LVK 2021 teema nr 29: 145 aastat sünnist/100 aastat surmast – raamat Jack Londonilt

TAGAKAANELT: Teda oli tsivilisatsiooni südamest ootamatult välja kistud ning heidetud kesk asjade algust. See ei olnud laisklemine hellitava päikese all, kus polnud muud teha kui vedeleda või igavleda. Siin polnud ei rahu ega puhkust ega võimalust end hetkekski turvaliselt tunda. Ümberringi valitses segadus ja sagimine ning iga hetkega võis su elu ja tervis ohtu sattuda. Pidevalt tuli valvel olla; siinsed koerad ja inimesed ei olnud linnakoerad ega -inimesed. nad olid kõik metslased, eranditult kõik, ning nad ei tunnistanud muud kui ainult kaika ja kihvade seadust.

Ma ei mäleta enam täpselt, kas see võis olla kohustuslik kirjandus koolis või lugesin seda omal algatusel, aga meeles on, et see raamat on mulle väga masendava mulje jätnud.

Ma saan aru, et see on klassika ja siis kui raamat kirjutati olid ajad ja olud hoopis teised, aga ikkagi tundub see mulle tohutult julm raamat. See pole üldse halb raamat ja ka loo lõpp on ju tegelikult vabastav ja igati rahuldust pakkuv, kuid mulle isiklikult kohe üldse ei meeldi seda viletsust ja julmust lugeda, eriti võigas on siis, kui see julmus on suunatud loomade (ja laste) vastu.

  • Kirjastus: Pegasus
  • Ilmumisaasta: 2020
  • lehekülgi: 144