John Irving “Garpi maailm”

Tagakaanelt: Garpi maailm

Põetaja Jenny Fields otsustab lapse saamiseks magada raskelt haavatud ja poolsegase pardakuulipilduriga. Nii sünnib maailma käesoleva raamatu peategelane T. S. Garp. See on lugu kuulsast emast, omamoodi feministist, ning peaaegu kuulsast pojast, keda huvitab kirjutamine, seks ja maadlus. Lugeja ette astub terve armee hämmastavaid veidrikke, mis teevadki «Garpi maailmast» viimaste aastakümnete ühe populaarseima romaani kogu maailmas.

Saatusesepp viis mind Austriasse ameerika kirjaniku sulest. Tegelikult on raamatu tegevus nii Uus-Inglismaal kui ja Viinis.

See raamat oli minu jaoks üsna pingeline lugemine. Raamat mida niisama lihtsalt alla ei neela vaid mis tahab vahepeal settimist ja siis edasi lugemist. Ilmselt kui nüüd lugeda uuesti, oleksid ka uued emotsioonid. Seda kõike on lihtsalt väga palju.

Raamatus ongi Garpi maailm, tema elu päris algusest kuni lõpuni. Algab raamat Garpi emaga, kes kujuneb hiljem feministide liikumise juhtfiguuriks ja lõppeb Garpi surmaga. Ja sureb ta juba 33 aastaselt. Raamatut ümber jutustada on ilmselt võimatu, selles on väga palju värvikaid tegelasi ja tohutult tegevust. Keskesel kohal on väga palju erinevaid hirme, seksi ja viletsust. Inimelu traagika ja ebaõiglus. Samas on kõik väga igapäevane ja just see millega me kõik kokku puutume ja mis vaatab meile iga päev otsa oma suurte koledate silmadega. Selles raamatus lihtsalt juhtub neid väga intensiivselt.

 

  • Kirjastus: Tänapäev
  • Ilmumisaasta: 2006
  • Lehekülgi: 640

Kasutaja Tiina Liinak foto.